Dieta dla diabetyków

Prawidłowa dieta i wysiłek fizyczny w cukrzycy każdego typu

Leczenie cukrzycy - Zabrze

Nowoczesne leki, glukometry, pompy insulinowe

Cukrzyca - typy

Leczenie cukrzycy typu 1, cukrzycy typu 2 i cukrzycy ciążowej

Cukrzyca

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia zwiększa ryzyko wystąpienia powikłąń w zakresie małych i dużych naczyń tętniczych co prowadzi do uszkodzenia różnych narządów, w tym oczu, nerek, serca i nerwów. 

Cukrzyca typu 1 związana jest z zupełnym brakiem insuliny w organizmie i wymaga insulinoterpaii od pocztku rozpoznania choroby

Cukrzyca typu 2 związana jest głównie z występowaniem oporności na insulinę wynikającej z nieprawidłowego stylu życia ( brak regularnego wysiłku fizycznegi , nieprawidłowa dieta). Ten rodzaj cukrzycy początkowo może być najczęściej leczony lekami dousntymi ale w miarę upływu czasu może być konieczna insulinoterapia.

Cukrzyca ciążowa - jest to każde zaburzenie tolerancji węglowodanów występujące w okresie ciąży. Można ją rozoznać na podstawie nieprawidłowego wyniku stężenia glukozy we krwi na czczo lu bo wykonaniu testu obciążenia 75-g glukozy

Stan przedcukrzycowy - to stan zagrożenia cukrzycą

Cukrzyca nieleczona lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych bezpośrednich i pośrednich przyczyn inwalidztwa oraz przedwczesnej śmierci

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 1985 r. było na świecie 30 mln diabetyków, zaś w 1998 roku już 140 mln. Szacuje się, że obecnie choruje ok. 366,2 milionów ludzi na całym świecie (dane z 2011 roku). Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ta wyniesie 551,8 milionów ludzi na całym świecie.

Obecnie na cukrzycę choruje w Polsce ponad 3,1 miliona Polaków (10,6% dorosłej populacji). W ostatnim dziesięcioleciu liczba chorych z rozpoznaną cukrzycą wzrosła dwukrotnie. 

Szacuje się, że u znacznej ilości chorych na cukrzycę choroba pozostaje nierozpoznana. Osoby z grupy ryzkyka zachorowania  na cukrzycę, nie wiedzą lub nie sądzi, że może zachorować. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy jest ona już bardzo zaawansowana. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań przesiewowych w kierunku obecności cukrzycy.

 

Cukrzyca

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny.

Więcej…

Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca każdego typu to niebezpieczne połączenie

Więcej…

Dieta

Dieta jest jednym z czynników wspomagających leczenie.

Więcej…